Hammustamine ja närimine

Me kipume unustama koertele loomulike, normaalseid ja instinktiivseid vajadusi, tekitades seeläbi olukordi, kus koer ei vasta meie ootustele ja käitub meie jaoks halvasti. Kas ta tegelikult ka käitub halvasti? 

On täiesti loomulik, et kutsikad närivad ja hammustavad. See on nende viis avastada maailma. Kutsikate ja noorte koerte jaoks on see viis valu leevendamiseks, mida võivad põhjustada vahetuvad hambad. Närimine peletab ka igavust ja võib leevendada kerget ärevust. Mõni kutsikas närib ja hammustab rohkem, mõni vähem. 

Mis arvate, kas kutsika arust on vahet puupulgal mida ta õues võib närida ja puidust lauajalal mida ta ei tohi? 
Kui proovite seda vaadata kutsika vaatevinklist, on teil palju parem arusaam sellest kuidas oma kutsikat kasvatada. See arusaam aga ei tähenda, et kutsikas peakski nüüd närima kõike mis ettejuhtub. Kindlasti mitte. 

Soovitusi, mida teha, et kutsikas näriks vähem:

 • Tegele kutsikaga: Kutsikad vajavad füüsilist stimulatsiooni. See tähendab, et neil peab olema vähemalt kaks jalutuskäiku päevas. See ei anna neile ainult füüsilist, vaid ka vaimset stimulatsiooni ning see rahuldab nende põhiinstinkti, milleks on nuuskimine! Kui kutsikas on väsinud siis ta ei ole jaksu närimiseks. Pidage meeles, et kutsikad vajavad ka piisavat puhkust, ärge koormake teda üle. Vähem on parem kui rohkem.
 • Treeni: Kutsikaid tuleb vaimselt stimuleerida, mängides ja õpetades baasoskusi, mida tulevikus vaja läheb. Oskus mida võib alati kutsikale õpetada kui midagi muud ei tule pähe, on püsivus ja puhkamine. Üksinda koju või aeda järelevalveta jäetud koer võib tekitada kaose, kaevata, mööblit hävitada, lõhkuda jne. Kui neil on vaimselt ja füüsiliselt igav ning neil pole stimuleerimiseks juhiseid ega valikuid, võivad nad muutuda parajateks hävitajateks. Nii et rikastamistegevuste pakkumine väsitab kutsikat piisavalt. 
 • Rahulda oma koera närimisvajadust: Närimine on kutsikatele loomulik ja vajalik. Nad õpivad oma maailma tundma nuusutades ja närides peaaegu kõike, mis neile ette jääb. Kutsikate kasvatamisel on hädavajalik varustada neid närimiseks sobivate mänguasjadega või närimismaiustega. Kutsikal hakkavab hambad vahetuma umbes nelja kuu vanuselt ja lõpeb umbes 6–7 kuu vanuseks. Selles faasis võib neil olla närimisvajadus tavalisest suurem. Hästi sobivad erinevad toiduga täidetavad mänguasjad (kongid jne.) Paksust kummist mänguasjad. Erinevad kuivatatud närimismaiused.
  Vaata siit: https://esoprus.ee/tootekategooria/koerale/narimiseks/
  Koerakutsikad on nagu lapsed ja tüdinevad ühest mänguasjast või närimismaiusest kiiresti, seega tasub koju varuda erinevaid variante närimiseks.

Mida teha sellel hetkel kui kutsikas närib midagi keelatut?

 1. Paku asendustegevust: Anna kutsikale sobivaid närimisesemeid, näiteks kutsikatele mõeldud mänguasju või närimiskonte. Kui kutsikale pakutakse atraktiivseid alternatiive, on tal suurem tõenäosus jätta keelatud asjad rahule.
 2. Kiida ja premeeri õiget käitumist: Kui näed, et kutsikas närib õiget asja (nt närimisluu või mänguasi), kiida teda sõnadega või kasuta maiust nagu positiivset tugevdust. See aitab tal mõista, milline käitumine on soovitatav.
 3. Suuna ümber: Kui kutsikas närib midagi keelatut, ära karju ega karista teda füüsiliselt. Selle asemel suuna teda ümber, paku närimiseks midagi mis on lubatud. Koerad ei pruugi alati aru saada karistuse põhjustest, seega on positiivsete meetodite kasutamine oluliselt tõhusam.
 4. Piira juurdepääsu: Hoidke keelatud objekte, nagu juhtmed või väärtuslikud esemed, kutsika eest ära või piirake tema juurdepääsu nende juurde. See aitab vältida kiusatust neid närida.
 5. Õpeta põhilisi käsklusi: Õpeta kutsikale põhilisi käsklusi, nagu “jäta” või “ei”. Kui kutsikas hakkab midagi keelatut närima, saate kasutada neid käsklusi ja pärast õiget käitumist premeerida teda.

On oluline mõista, et kutsikad vajavad aega, et õppida, mis on lubatud ja mis mitte. Ole järjekindel oma meetodites ning varu kannatust. Kui käitumisprobleemid püsivad või süvenevad, tasub konsulteerida enda treeneriga.

Head harjutamist!