Kuidas sotsialiseerida kutsikat stressivabalt ja teadlikult?
On levinud arvamus, et kutsikat ei tohiks sotsialiseerida enne, kui kõik vaktsiinid on tehtud. Kuigi see seisukoht tuleneb soovist kaitsta kutsikat haiguste eest, võib täielik isoleeritus hoopis ohustada tema vaimset ja emotsionaalset arengut. Tegelikkuses on kutsika elu esimesed 12–16 nädalat just see kõige kriitilisem aeg, mil ta on avatud uutele kogemustele.
Kutsika eraldamine ümbritsevast maailmast liiga pikaks ajaks võib kaasa tuua ebakindlust, hirmu ja ärevust hilisemas elus. Sotsialiseerimist ei tohiks täielikult vältida, küll aga tuleks seda teha teadlikult ja turvaliselt – vältides riske, kuid võimaldades kutsikal saada positiivseid kogemusi näiteks distantsilt.
Teine äärmus sotsialiseerimisel on see, kui püüame väikesele kutsikale lühikese aja jooksul tutvustada liiga palju uusi kogemusi korraga. Kuigi mitmekesised kogemused on olulised, võib liigne infovoog kutsikale ülekoormav olla.
Hea näide turvalisest sotsialiseerimisest:
Jalutuskäik pargis või platsil, kus kutsikas saab rahulikult vaadelda distantsilt mööduvaid inimesi, autosid, mängivaid lapsi või jalgrattureid. Sotsialiseerimine ei tähenda, et kutsikas peab igal hetkel kõigega otseselt kokku puutuma, vaid et ta saab võimaluse turvaliselt kogeda ja õppida, et maailm on huvitav ja ohutu.
Lähenedes sotsialiseerimisele teadlikult ja turvaliselt, aitad oma kutsikal kasvada tasakaalukaks ja enesekindlaks kaaslaseks!