Miks koerad sikutavad ja kuidas sellest vabaneda?

Koostöös Pooko loomapoega oleme kirjutanud artikli teemal: Miks koerad sikutavad? Siinkohal anname mõned soovitused varustuse valimiseks ja räägime sellest, kuidas on võimalik koera treenida selliselt, et teil mõlemal oleks iga jalutuskäik maksimaalselt nauditav.

Koeraga jalutades mõtleme me vähe selle peale miks koer tegelikult sikutab, mis toimub koera kaelaga sel hetkel kui rihm on pingul ning mis signaale see koerale annab. Need on kõik asjad millele me peaksime rohkem tähelepanu pöörama kui jalutame oma koeraga. Koera kael on tundlik ning pingul rihm on kurnav ja võib tekitada koerale vigastusi. Samuti on see väga väsitav ka inimesele kes on teisel pool rihma.

Miks koerad siis sikutavad ja kuidas sellest vabaneda? Esiteks koerte loomulik liikumistempo on inimese omast kiirem. Lisaks sellele avastavad nad maailma nuuskides ning soovivad iga lõhna juurde võimalikult kiiresti saada. Uued ja põnevad lõhnad tekitavad ärevust. Kui kutsikas alles avastab maailma, proovib ta soovitud lõhna juurde võimalikult kiiresti saada, selleks tõmbab rihma pingule, millele tavaliselt anname järele. Sellega õpib kutsikas, et lõhna juurde saamiseks peab jalutusrihma pingule tõmbama. Mõne kordusega on koeral täpselt selge kuidas soovitud lõhna juurde saada. Tõmmates koera kaelarihmast tagasi, tekitame tihti sellega ise yo-yo efekti. Meie sikutame ja koer sikutab koheselt vastu. Kaelas tekib surve või valu tunne ning koer sikutab veel rohkem, et ebamugavusest eemale saada. Selline yo-yo’tamine eeldab, et koer hoiab oma kaela pidevalt pinges mis omakorda mõjutab kogu selga. 
Meie soovitame esimese asjana üle vaadata varustuse: Laiemad kaelarihmad on hea valik neile kelle koer juba oskab ilusti inimese kõrval kulgeda või inimesele, kes on teadlik ning alustab rihma treeningut varakult. Samuti soovitame proovida trakse. Kõige mugavama lõikega traksid koertele on Y-lõikega. Trakse valides peaks jälgima, et traksid ei tekitaks koeral ebamugavuse tunnet, ei piiraks õla liikumist, oleks põgememiskindlad ning õige suurusega. 
KUID ainuüksi varustus ei õpeta koera lõdvas rihmas jalutama. Lisaks peab ka treenima ja olema järjekindel. Näiteks saab tuua hiljutise juhtumi meie trennis. Trenni tuli suur saksa lambakoer kellel kaelas täispoov kett. Koera oli raske hallata, sest ta reageeris haukudes igale mööduvale koerale. Selline käitumine oli tekkinud puhtalt sellest, et koer sai väga segaseid ja valulike signaale läbi kaelarihma ja alati sedasi tehes, oli silmapiiril teine koer. Panime koerale selga mugavad traksid kuigi omanik kõhkles kuna oli kuulnud, et traksid õpetavad koera sikutama. Traksidega oli koeral mugavam ning omanikul kergem teda hallata. Läbi erinevate harjutuste andsime koerale teada, et reageerimine ei ole vajalik ning omanikuga kontakti hoides saab preemiat. Tunni lõpuks seisid nad teistest koertest kõigest 3m kaugusel ilma, et koer oleks reageerinud.
Koera võttes soovime me ühiseid jalutuskäike nautida. Õige varustuse ja treeninguga on see täiesti tehtav!
 


Similar Posts